opublikowany: 28.03.2019

Nowocześnie w DSM

IMG_4972_Easy-Resize.com.jpg

Do odnowionego Domu Samotnej Matki w Koszalinie na początku 2020 roku wprowadzą się matki z dziećmi. Zamieszka ich tu więcej i będą miały większą możliwość powrotu do społeczeństwa i zdobycia zawodu. Taką możliwość będzie miało nie jak do tej pory 11 matek z 11 dzieci, ale 16 matek z 19 dzieci. W siedzibie placówki podpisano umowy na pozyskanie funduszy unijnych na przebudowę i rewitalizację Domu Samotnej Matki. W spotkaniu zorganizowanym w siedzibie DSM wzięli udział ks. Tomasz Roda - dyrektor CDKK, Tomasz Sobieraj wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego oraz prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Dzięki adaptacji poddasza w budynku powstanie 8 sypialni z łazienkami (w tym 3 dla prowadzących placówkę). Na parterze przewidziano pokój spotkań, kuchnię i pomieszczenia socjalne, tworząc w ten sposób przestrzeń na prowadzenie szkoleń, warsztatów i terapii. W przybudowanym pomieszczeniu gospodarczym zaprojektowano biuro, zaplecze sanitarne i pokój spotkań. Mieszkańcy będą korzystać z rozwiązań nowoczesnych, a także dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. z zewnętrznej windy i wejścia do budynku z poziomu terenu). Nowością będzie również pomieszczenie dla matki ze starszymi dziećmi i sala zabaw.

Ks. Tomasz Roda podkreślił aspekt rewitalizacyjny projektu - nie tylko przebudowy i rozbudowy budynku, ale celu tych działań, wśród których jest przeciwdziałanie bezradności matek, sieroctwu, przemocy w rodzinie, ubóstwu i bezrobociu. Kładziemy akcent na aktywizację społeczno-zawodową, starając się o to, żeby okres pobytu młodej mamy w naszej placówce pomógł jej w zdobyciu zawodu - powiedział dyrektor Caritas.

Wartość całej inwestycji Caritas szacuje na blisko 3 mln, z czego 1,8 mln pozyskała z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Obecne pensjonariuszki DSM zostaną na czas remontu ulokowane w Centrum Kryzysowym w Koszalinie, placówka nie będzie natomiast przyjmowała pod opiekę kolejnych pań. W razie potrzeby będzie je kierowała do podobnych placówek w Szczecinie, Lęborku, Gdańsku, Poznaniu.

Więcej szczegółów: http://koszalin.caritas.pl/index.php/projekty-i-program/projekty-dofinansowane-z-ue/remont-domu-samotnej-matki/ .

 

... powrót

Kontakt:

Dom Samotnej Matki "Dar Życia"
Caritas w Koszalinie

ul. Wojska Polskiego 13, 75-701 Koszalin
kom. +48 516 840 090
e-mail: dsm-koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupskstrony internetowe słupsk
Wspierają nas:
  • 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png